Menu

Żona, ja i reszta świata

Branżowy głos w Twoim domu

Jej dzieje

natalia_oreiro

Napisała do mnie Pani z Krakowa, informując o projekcie zwanym "Herstorie. O (nie)zwykłych kobietach." Ten projekt to nic innego jak blog współtworzony przez fundację Przestrzeń Kobiet i panie internautki, które zechcą się podzielić ze światem informacjami o ważnych, mądrych i ciekawych kobietach. Jak piszą jego twórczynie

Na naszej stronie możecie opublikować własne teksty, eseje, wywiady, wspomnienia o wyjątkowych kobietach: o Waszych mamach, babkach i prababkach, przyjaciółkach, siostrach, bądź o kobietach, których nawet osobiście nie spotkałyście, a z jakiegoś powodu są one dla Was fascynujące.

Proste i genialne.

Czym się różni historia od herstorii? Otóż, jak piszą panie na innej mądrej stronie, herstoria to

(...)odpowiedź na His Story, czyli historię tworzoną przez mężczyzn dla mężczyzn i z mężczyznami w roli głównej. I podczas, gdy HiStory to jego opowieść, to HerStoria odwraca te proporcje. Opiera się na przekonaniu, że w historii powszechnej brakuje równoległej relacji o życiu kobiet, a ich odkrycia naukowe czy rozwiązania techniczne, rewolucjonizujących życie codzienne są nagminnie bagatelizowane. HerStoria to jej opowieść: wizja takiej narracji o dawnych dziejach, w której ważkim punktem odniesienia, jeżeli nie centrum są kobiety i ich sprawy.

Zatem do klawiatur, drogie Czytelniczki Płci Wszelakich. Na pewno znacie mnóstwo świetnych kobiet, nie tylko z Waszego otoczenia (jeden z tekstów na blogu opowiada o Marilyn Monroe). Ja tez pewnie coś wybanglam w przypływie natchnienia.

© Żona, ja i reszta świata
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci