Menu

Żona, ja i reszta świata

Branżowy głos w Twoim domu

Do balii z algorytmami

natalia_oreiro

Dostałam po nosie, i to od kogo? Od serwisu Dużo Czytamy, na którym niedawno założyłam sobie konto.

Zalogowawszy się, dodałam i oceniłam całkiem sporo przeczytanych książek, bo serwis zapewnia solennie, że rekomendacje pojawią się na Twoim koncie, jeśli dodasz do swojej biblioteczki i ocenisz przynajmniej 40 książek, a na rekomendacjach zależy mi najbardziej. Oceniłam znacznie więcej niż 40 książek, tak na wszelki wypadek. Wymieszałam wszystkich ze wszystkimi: Eco z panią Rowling, Hrabala z Lemem, do tego Sapkowski, Faber, Proulx i Masłowska, trafił się nawet jeden mały Pałlo Kłelo.

Pieczołowicie pozaznaczałam te wszystkie gwiazdki i postanowiłam cierpliwie poczekać na rekomendacje. Pojawiły się następnego dnia. Zaglądam, zaintrygowana i co ja pacze? "Weronika postanawia umrzeć", "Nad brzegiem rzeczki Rudawki usiadłam i płakałam", "Podręcznik elektryka wojownika światła", "Zahir" i kilka innych wspaniałych dzieł wiadomego autora. Ktoś tam w serwisie ma fajne poczucie humoru i nieźle drze łacha z takich nadętych snobek jak ja: "Dała tylko jedną gwiazdkę 'Alchemikowi'? No to popamięta, głupia hipsterka, hehehe".

Loguje się na swoje konto co kilka dni i za każdym serwis poleca mi kolejne dzieła Pałlo K. (skąd ich tyle? czy on je pisze po nocach, a od rana wrzuca do serwisu?).

System rekomendacji to skomplikowany algorytm, który porównuje wystawione przez Ciebie opinie z opiniami i biblioteczkami innych użytkowników serwisu. Na tej podstawie otrzymujesz listę książek, które trafiają w Twój literacki gust. 

Oj, trafiają w gust literacki, ale raczej moich sąsiadów, a nie mój. Ale co tam, zawsze mogę wrócić do starej metody wypytywania znajomych "co fajnego czytasz ostatnio"? Do balii z tymi algorytmami.


Komentarze (14)

Dodaj komentarz
 • Gość *.icpnet.pl

  to prawda - Paulło Wykolejło - to wyjątkowo atrakcyjny miraż dla.. mało wymagających ") ale Algorytmy! cóż!! toż precyzja, celność i.. błędne dane oparte an powtarzającej się frazie - tego wybaczyć nie można!!

 • Gość: [B.] *.4-4.cable.virginmedia.com

  Przed mistrzem Pałlo nie da się uciec... A ostatnio pojawiła się mistrzyni Pałlina Koelią
  x23.soup.io/post/262168251/Paulina-Koeli :)

 • Gość: [ciociasamozloeluta] *.nhs.uk

  Podlosc ludzka nie zna granic:_))

 • Gość: [Wu] *.tktelekom.pl

  Pałlo Kłelo 

 • Gość: [Wu] *.tktelekom.pl

  autor książek dla przyszłych samobójców.

 • Gość: [porcelina] 94.42.188.*

  Algorytm Biblionetki działa chyba lepiej, w każdym razie nie polecił mi ani jednego "Alchemika". Może spróbuj tam?
  www.biblionetka.pl/

 • Gość: [rzabcio] 194.93.124.*

  Chciałbym stanąć w obronie algorytmów. To że TEN algorytm jest o-kant-dupy-rozbić nie znaczy, że ze wszystkimi jest tak samo. Nie wolno tak generalizować, to krzywdzące dla innych algorytmów. Algorytm też ma uczucia. :P

 • natalia_oreiro

  Oho, antyfanklub Pałlo K. mozna by założyć, jak widzę.
  Porcelina, pomysł jest niezły, ale przeraża mnie przeniesienie tych kilkuset książek które zdążyłam dodać w kompulsywnym szale :/
  @Rzabcio: mam nadzieję, że wytłumaczysz mnie przed algorytmami. Miałam na mysli tylko to, że nie bardzo znają się na gustach czytelniczych. Li i jedynie.

 • daria_nowak

  Hłe, hłe, odrzuciło mnie pierwsze Pałlo dzieło. I tak niech zostanie;)

 • maganuna

  Co do algorytmów, to podobają mi się rekomendacje filmów na filmłbie, choć zwykle dają mi na początku "Przeminęło z wiatrem", nie wiem, dlaczego.
  Co do Paulo, to niezmiennie szokowało mnie, że na polonistyce co chwile się trafiały jednostki przepełnione zachwytem nad srakami typu nad brzegiem rzeki pierdy. Niesamowite.

 • natalia_oreiro

  Mgnn, sądzę że polonistki po prostu leciały na męską urodę Pałlo (i dlatego nie zachwycały się takim np. ciocią Esterhazy, o www.dradio.de/images/13760/landscape/)

 • maganuna

  Jestem pełna zwątpienia w świat.
  Założyłam konto na tym czytaniu wczoraj i co? Dziś pierwsze, co mi rekomenduje, to WERONIKA POSTANAWIA UMRZEĆ. (Choć przyznam szczerze, że jako słowianofilkę uradowało mnie umieszczenie akcji w Lublanie. Jeszcze bardziej ucieszyło mnie, że w zejszłym roku, jak tam byłam, znajomi pokazali mi klasztorne okno, z którego wyglądała Weronika! Tak, elementy Słowenii były miłe.)

 • natalia_oreiro

  To znajome Słowianki płci wszelakich mogłyby ci pewnie pokazać też park w którym pan z "Ciotki Farhumy" wyrywał innych panów. Czy tam oglądał, juz nie pamiętam. Pani Porcelina mówi, że biblionetka lepsza - oni chyba nie mają konszachtu z Pałlo.

 • Gość: [Anahiela] 195.254.169.*

  Rzeczywiscie dramatyczna rekomendacja bo P.K to taka wydumana pseudo filozofia o niczym w sumie,ale teksty brzmia bardzo madrze i gleboko dopoki sie czlowiek w nie nie zglebi i wychodzi ze to jakas straszna glupota jest :)

Dodaj komentarz

© Żona, ja i reszta świata
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci